Sala Brukshundklubbs aktiva tävlingsekipage

Sala Brukshundklubb är stolta över alla sina duktiga tävlingsekipage! Medlemmarna är aktiva och framgångsrika i många olika tävlingsgrenar. Här nedan presenteras flera av klubbens aktiva ekipage.

Carina & Ace

ace Förare: Carina Arnberg
Hund: Island of Skyes Ace "Ace"
Ras: Border Collie
Titlar: RLD N 
  Grenar:  
  Agility klass 2  
Övrigt: Ingår från och med 2020 i laget Team Carnilove.  

Inez & Spikey

 Spikey Förare: Inez Nord
Hund: Labossie’s Man Of Steel ”Spikey”
Ras: Australian Shepherd
Titlar: RLD N, RLD F, RLD A
 
Grenar: Meriter:
  Rallylydnad  Titel i nybörjar-, fortsättnings- och avancerad klass
  Lydnad Godkänt resultat startklass
   Nosework Godkänt doftprov eukalyptus
Spikey är clownen i flocken.

Tomas & Nicki

Nicki rallyla Förare: Tomas Englöf
Hund: Something New's Mocca Molly "Nicki"
Ras: Labrador Retriever
Titlar: FDI&II, HTM I, HTM II, RLD N
 
Grenar: Meriter:
  Freestyle klass 3 Titel i klass 1 och 2
  HTM klass 2 Titel klass 1 och 2, kan gå upp i klass 3
  Rallylydnad fortsättningsklass Titel i nybörjarklass
  Lydnad startklass En uppflyttning på en start
  Agility klass 1  
Övrigt: Årets freestyleekipage Sala BK 2019.

Tina & Ia

Tina och Ia Förare: Tina Waara
Hund: Brainpool´s Go Fast And Furious "Ia"
Ras: Shetland Sheepdog
Titlar: SE AgCh, SE Ag(hopp)Ch 
 
Grenar:   Meriter:
  Agility klass 3
Agility-SM med laget Småstjärnorna 2017-2019. År 2018 kom laget 3:a på SM och år 2019 7:a. Kvalat till SM individuellt 2018-2020. Vårt första individuella SM, år 2018, kvalade vi och kom 4:a i finalen.
KM:
Vinnare agility small/medium år 2016, 2017, 2018 och 2019.
Övrigt:
Årets agilityekipage Sala BK 2016 och 2019.

Sara & Astrid

astrid Förare: Sara Bark
Hundar: Astrid
Ras: Border Collie/Polsk Vallhund
 
Grenar: Meriter: 
  Agility klass 1 & 2  
  Nosework Godkänt doftprov
Övrigt:

Tränar även IPO-R.
   
   
   

Linda & Ibra

Linda & Ibra Förare: Linda Johansson
Hund: Lymmels Ibra "Ibra"
Ras: Tysk Schäfer
Titlar: LPI, LPII, SPH II, SPH III, SÖKH III
 
Grenar: Meriter:
  Lydnad elitklass Ett tredjepris
   Sök elitklass Ett cert
  Spår elitklass Ett cert
Övrigt:

Årets bruksekipage Sala BK 2014, 2016 och 2017.
    

Tina & Essie

beskuren Tina Essie Förare: Tina Waara
Hund: Brainpool's Magic Mindset "Essie"
Ras: Shetland Sheepdog 
 
Grenar:  
 

Agility klass 1

 
   
   
   
   
   

Maivor & Woodoo

Maivor_Woodoo Förare: Maivor Nyberg
Hund: Vickulas Woodoo "Woodoo"
Ras: Australian Kelpie
Titlar: LD startklass, RLD N, RLD F
 
Grenar: Meriter:
  Lydnad startklass Diplom
   Sök högre klass Godkänd
  Spår elitklass Godkänd
  Agility klass 1
Hopp klass 2
Två pinnar
  Rallylydnad avancerad klass  
Övrigt: Årets lydnadsekipage Sala BK 2017.
  Årets rallylydnadsekipage Sala BK 2019.

  

Malin & Mixa

beskuren malin mixa Förare: Malin Wahlén
Hund: Stjernborgens Mixa "Mixa"
Ras: Australian Shepherd
Titlar: KORAD
 
Grenar: Meriter:
  Lydnad klass 1 Första pris
   Sök lägre klass Uppflyttad
  Spår elitklass Ett cert
  Agility klass 1
Hopp klass 1
 
 
   

Nathalie & Leo

Leo Förare: Nathalie Carlbaum 
Hund: Bältgårdens Vildas Johnny Depp "Leo" 
Ras: Golden Retriever
Titlar: RLD N
 
Grenar: Meriter:
  Rallylydnad  Titel i nybörjarklass. Siktar mot fortsättningsklass 2020.
Övrigt: Ska förhoppningsvis börja med HTM eller Freestyle, ställer även ut en del.
Leo är en riktig rolig hund som jag lär mig det mesta med och vi har växt upp och utvecklats tillsammans.

Inez & Epiq

 Epiq Förare: Inez Nord
Hund: Labossie’s Fast N’Furious ”Epiq” 
Ras: Australian Shepherd
Titlar: RLD N, RLD F
 
Grenar: Meriter:
  Rallylydnad  Titel i nybörjar- och fortsättningsklass
  Lydnad Godkänt resultat startklass
   Nosework Godkänt doftprov eukalyptus. Ett diplom i samtliga moment. Ett diplom i behållare. Ett diplom i fordon.

Sanna & Maja

beskuren Sanna Maja Förare: Sanna Waara
Hund: Rosspetsens Crush On You "Maja"
Ras: Japansk Spets
Titlar: AgHD 1
 
Grenar:  
 

Agility klass 1

 
   
   
   
   

Sara & My

Sara bark my Förare: Sara Bark
Hundar: Sturesdotters Maja "My"
Ras: Border Collie
 
Grenar:


Startar i officiell klass 1 agility till våren 2020.
Övrigt: Tränar även vallning.
   
   
   
   

Ulf & Celtic

Cetlic 1 Förare: Ulf Malmberg
Hund: Källstugans Celtic "Celtic"
Ras: Tysk Schäfer
 
Grenar: Meriter:
  Lydnad klass 1 Ett förstapris
  Spår lägre klass Uppflyttad
Övrigt: Tjänstehund i hemvärnet.
   

Malin & Tessla

Malin o tessla Förare: Malin Wahlén
Hund: Stjernborgens Jinnie "Tessla"
Ras: Australian Shepherd
Titlar: KORAD, LPI, LPII, SPH II SPH III, SÖKH III
 
Grenar: Meriter:
  Agility klass 2
Hopp klass 3
Tre pinnar
  Lydnad klass 2 Ett första- och ett andrapris
   Sök elitklass Tre cert
  Spår elitklass  
KM: Vinnare agility large år 2019.
Övrigt: Vinnare DM Sök år 2015, trea DM Spår och trea DM Sök år 2019.

Sofie & Tyko

tyko och sofie Förare: Sofie Erlandsson
Hund: Prime Staff Lill Tyco "Tyko"
Ras: Staffordshire Bullterrier
Titlar: RLD N
  Grenar: Meriter:
  Rallylydnad Titel i nybörjarklass. Debuterar i fortsättningsklass i början av år 2020.
  Agility Debuterar i Hopp klass 1 och förhoppningsvis Agility klass 1 under 2020. 
KM:  Vinnare rallylydnad år 2019.
Tyko är en arbetsglad pajas som älskar alla som bjuder in till lek eller kel.

Sanna & Zappa

beskuren zappa sanna Förare: Sanna Waara
Hund: Nightrunner's True Venus "Zappa"
Ras: Shetland Sheepdog 
 
Grenar:  
 

Agility klass 1

 
   
   
   
   

Lena & Glizz

lena och glizz 2017 Förare: Lena Renefalk
Hund: Revalill's Glizz "Glizz"
Ras: Border Collie
Titlar: GK VALLH PR, LD1 SPH I, SPH II, SÖKH III
 
Grenar: Meriter:
  Lydnad klass 1 Diplom
   Sök elitklass Två cert 
  Spår högre klass Uppflyttad
Övrigt: Årets lydnadsekipage Sala BK 2014 och 2019.
   

Lotta & Figge

81924123_458457605106356_4931405948037103616_n Förare: Lotta Eckemark
Hund: Eldhästens Fingal Filur "Figge"
Ras: Västgötaspets
Titlar: RLD N
 
Grenar: Meriter:
  Rallylydnad Titel i nybörjarklass, uppflyttade till fortsättningsklass.
Övrigt: 
Tävlat inofficiellt i kongsök.
När vi inte gör något av ovanstående letar vi vägglöss. 
Tidigare tävlat en del i Nosework.
Figge är en underbar kille som är med på det mesta hur tokigt det än är. Regn och bad är allra längst ner på "kul-listan". Så stolt över att få vara hans matte!

Camilla & Diesel

camilla och diesel Förare: Camilla Nyberg
Hund: Lovely Palantir's Angus "Diesel"
Ras: Border Collie
Titlar LD startklass, SPH I, SPH II, SÖKH II, SÖKH III
 
Grenar: Meriter:
  Lydnad startklass Diplom
   Sök elitklass Godkänt resultat 
  Spår högre klass Godkänt resultat
  Agility klass 3
Hopp klass 3
 
KM: Vinnare agility large år 2016 och 2017.
Övrigt:

Kom 3:a med laget Team Agility 4 You år 2016 i Agility-SM i Växjö.
DM 2:a sök 2019.

Anette & Yessie

Yessie och jag Förare: Anette Andersson
Hund: Fastlove's I'm Saying Yes "Yessie"
Ras: Australisk Terrier
Titlar: RLD N, RLD F, LD Startklass
 
Grenar: Meriter:
  Rallylydnad  Titel i nybörjar- och fortsättningsklass
  Lydnad Godkänt resultat startklass
 Övrigt: Yessie är även Svensk och Finsk utställningschampion.

Inez & Blixza

Blixza Förare:  Inez Nord
Hund:  Labossie’s Winniepeg Jet ”Blixza”
Ras: Australian Shepherd
Titlar: RLD N, RLD F
 
Grenar: Meriter:
  Rallylydnad  Titel i nybörjar- och fortsättningsklass 
  Lydnad Godkänt resultat startklass
   Nosework Godkänt doftprov eukalyptus 
     

Hillevi & Hilo

Hillevi_Hilo Förare: Hillevi Wendelin
Hund: Enduros Hilo "Hilo"
Ras: Tysk Schäfer
Titel KORAD, LD Startklass, SPH II, SPH III, SÖKH I
 
Grenar: Meriter:
  Lydnad klass 1 Ett förstapris
   Sök lägre klass Uppflyttad
  Spår elitklass Certpoäng
Övrigt: Årets lydnadsekipage Sala BK 2016 och 2019.
  Årets bruksekipage Sala BK 2018.
   

Sara & Wilma

beskuren Sara bark Wilma Förare: Sara Bark
Hundar: Wilma
Ras: Labrador Retriever/Kungspudel/Wachtel
Titlar: AgD 1, AgHD 1
 
Grenar: Meriter: 
  Agility klass 2  
  Nosework Godkänt doftprov


 
   
   

Carina & Zacki

81064784_568672847299828_846895077493047296_n Förare: Carina Arnberg
Hund: Nötvallen's Glen "Zacki"
Ras: Border Collie
 
Grenar:  
  Agility klass 1  
Övrigt: Tränar även vallning.
   
   
   
   
   

Familjen Englöf & Carmen

beskuren carmenpr1 Förare: Desirée, Tomas och Carina Englöf
Hund: Archean Rock´s Maneater "Carmen"
Ras: Labrador Retriever
Titlar: FDI&II, HTM I, HTM II, SE HTMCH, LPI, LPII, RLD N 
 
Grenar: Meriter:
  Freestyle klass 3 Titel i klass 1 och 2
  HTM klass 3 Titel i klass 1 och 2,
champion i klass 3
  Rallylydnad Titel i nybörjarklass
  Lydnad klass 2 Titel i klass 1 och 2
  Agility klass 1  
  Spår lägre klass Titel appellklass 
Övrigt: SM guld i lag i Freestyle (6+) 2013.
5:e plats i Agria Freestyle Cup 2013, klass 2.
3:e plats USM 2019 i HTM 3.

Linda & Nille

beskuren linda och nille 28 sept sandviken Förare: Linda Johansson
Hund: Lindjax O'Neil "Nille"
Ras: Malinois
 
Grenar: Meriter:
  Lydnad startklass Två uppflyttningsresultat
   Sök lägre klass Uppflyttad
  Spår lägre klass Uppflyttad
     
     

Vill du också synas här?

Kontakta Clara (clara.westerlund@hotmail.com). Ange ditt och hundens namn, ras på hunden, vilken/vilka grenar ni tävlar i samt klass/nivå, era meriter och eventuellt några väl valda ord därutöver. Skicka även med en bild på dig och hunden, eller bara hunden.  

Skriv också om någon information är felaktig eller måste uppdateras!